wszystkogratis.eu

Lokalizacja: Strona główna Kuchnia włoska
Kuchnia włoska - www.wszystkogratis.eu

Kuchnia włoska . Opis obyczajów  kuchni  włoskiej.

Pizza ,Lasagne,Ravioli,Risotto,Tiramisu,Cannoli sycylijskie ecc. to  kuchnia włoska – jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej.

Kuchnia włoska charakteryzuje się korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Kuchnia włoska wyspecjalizowała się szczególnie w potrawach mącznych oraz w rybnych i owocach morza.

Kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Na północy je się ryż i polentę, częściej stosuje się masło, na południu przeważają niezliczone gatunki makaronów i oliwa. Każdy z 20 regionów oraz wiele miast mają swoje kulinarne specjały. Emilia-Romania to ojczyzna faszerowanych pierożków, Sycylia i Siena słyną z deserów, rejon Valle d'Aosta z fondue, Florencja szczyci się befsztykiem i wieloma innymi daniami mięsnymi, Turyn kurczakami, Bolonia sosem mięsnym bolognese, a Neapol – tradycyjną pizzą.

Wiele potraw takich jak spaghetti, pizza i risotto stało się bardzo popularne najpierw w USA, a potem razem z "eksportem" kultury amerykańskiej w większości państw przemysłowych, od Korei po Argentynę.

Tradycyjny posiłek włoski składa się z antipasto (przystawka), primo piatto (zazwyczaj pasta lub inne danie mączne, zupa); secondo piatto: główne danie to ryby, mięso albo drób wzbogacone sałatką. Taki posiłek zakończony jest deserem, np. panna cotta lub tiramisu.

Niektóre popularne potrawy

spaghetti, cannelloni, pizza, lasagne, tortellini, ravioli, risotto, zupa minestrone, polenta, bruschetta, focaccia, piada (piadina), gnocchi, caponata, saltimboca a'la romana

Niektóre desery

lody

panna cotta

tiramisu

panettone

pandoro

cannolo

granita

zabaglione

spremuta

Niektóre sery

parmezan

mozzarella

gorgonzola

mascarpone

ricotta

pecorino

grana padano

Niektóre wina włoskie.

Marsala

Chianti

Frascati

Polish English French German Italian Russian Spanish

Wyszukiwarka

Ilość odsłon

Odsłon : 3252287